بلاگ

نمونه کار کانال سازی

آماده سازی نبشی های اتصال برای کانال سازی

نصب اتصالات عرضی در کانال سازی

همراه داشتن اتصالات عرضی در مواقعی که در هنگام کار با کانال های عریض سر و کار دارید بسیار زیرکانه و راه گشا خواهد بود. در هنگام نصب کانال در کانال سازی برای ثابت نگه داشتن انتهای دیگر کانال می توان از یک زنجیره و تعدادی میخ استفاده کرد. درباره جزییات این روش در نکته شماره 29 تحت عنوان “آویزهای موقتی” بیشتر توضیح خواهیم داد.در مواقعی که عرض کانال در حدود 18 اینچ و یا کوچکتر از آن است، به طور معمول می توان با استفاده از یک نبشی اتصال S شکل یک سمت کانال را نصب نمود و سپس با چرخاندن آن سمت دیگر را نیز در محل مورد نظر تنظیم و سپس نصب نمود. این در حالی است که اگر عرض کانال بیش از 18 اینچ باشد قسمت میانی آن شکم می دهد و در این وضعیت منطبق کردن لبه فوقانی کانال بر روی نبشی اتصال S شکل به راحتی امکان پذیر نخواهد بود. همچنین در مکان هایی که با محدودیت فضا روبرو هستیم امکان چرخاندن کانال از یک سمت به سمت دیگر دشوار و چه بسا غیر ممکن است. از این رو در چنین مواقعی باید کانال را به صورت مستقیم در جای خود نگه داشت و بدین ترتیب دسترسی به لبه فوقانی نبشی اتصال S شکل بسیار دشوار خواهد بود.

در چنین مواقعی می توان از دو قطعه کوتاه نبشی اتصال در بخش فوقانی اتصال S شکل استفاده کرد. یکی از این دو قطعه کوتاه باید در بخش میانی کانال و دیگری در فاصله تقریبا دو اینچی از سمت مخالفی که بر روی آن مشغول کار هستیم متصل شود. توصیه می شود که این دو قطعه کمی به سمت پایین متمایل باشند.

سپس لبه فوقانی کانال را بر روی لبه فوقانی قطعه نبشی منطبق نموده و اتصال کانال را از بخش بالا و پایین نبشی اتصال S شکل در سمتی که بر روی آن کار می کنید آغاز کنید.به طور معمول وضعیت دو مقطع کانال به گونه ای است که با دست هم می توانید آن ها را به اندازه کافی کشیده و نبشی اتصال را به ان ها متصل کنید.در غیر این صورت می توان از یک ابزار کانال کش برای منطبق کردن دو مقطع کانال با یکدیگر استفاده کرد. همراه داشتن دو کانال کش که چرخ های آن ها در جهت مخالف یکدیگر باشد می تواند در بعضی از موارد موجب صرفه جویی در زمان شود. بدین ترتیب احتیاجی نخواهد بود تا برای استفاده از کانال کش در سمت دیگر مقطع کانال کار خود را متوقف ساخته و جهت چرخ ها را عوض کنید.

پس از آن که لبه کانال را از یک سمت بر روی نبشی اتصال S شکل منطبق کردید، سمت دیگر را نیز با دقت بر روی آن سوار کنید. آویزها را در انتهای دیگر کانال یعنی در محلی که زنجیر و میخ به صورت موقت کانال را در محل خود نگه داشته است، نصب کنید و سپس نبشی اتصال و اتصالات عرضی را نصب کنید. توجه داشته باشید که قطعات نبشی های اتصال S شکل پس از پایان مراحل نصب هم چنان در جای خود باقی خواهد ماند.

در صورتی که فضایی که برای نصب کانال در اختیار دارید بسیار محدود است و امکان چرخاندن کانال به سمت دیگر وجود ندارد،در لبه فوقانی کانال از سه قطعه نبشی اتصال استفاده کنید. بدین ترتیب هنگامی که در حال کار بر روی لبه پایینی کانال هستید، این سه قطعه مقطع کانال را در محل خود ثابت نگه می دارند. سپس می توان با تکان دادن و بلند کردن کانال در بخش انتهایی آن را بر روی نبشی اتصال S شکل سوار کرد.

کلاهک های رابط و انشعاب های کانال

برای مرتبط کردن انشعاب کانال از کانال هوای رفت به دریچه توزیع هوا باید قطعه ای از کانال رابط مدور مورد استفاده قرار گیرد. معمولا منطبق کردن رابط های کانال بر روی ان ها به طور دقیق کمی دشوار است. بدین منظور نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • کانال های هوای رفت در حدود 1 اینچ پایین تر از تیرهای عرضی کف قرار می گیرد.
  • یک انشعاب استاندارد 6 اینچی از کانال هوای رفت با یک دهانه تیرچه 10*2 (ابعاد این دهانه در واقع ¼ 9 * ½ 1 است) منطبق می شود و به اندازه ½ 1 اینچ بالاتر از کانال هوای رفت نیز امتداد می یابد.
  • یک دریچه توزیع هوای استاندارد به ابعاد (6*10*4) یک گلویی به طول تقریبی 2 اینچ دارد که ¾ اینهچ آن در زیر سازی کف قرار می گیرد. بنابراین کانال رابط مدور 6 اینچی باید در حدود ½ اینچ از انشعاب کانال و تا دهانه دریچه توزیع هوا امتداد یابد.

برای قطرها و شرایط دیگری که ممکن است در هنگام نصب کانال با آن روبرو شویم مقدار بالاروی متفاوت خواهد بود. در صورتی که کانال رابط طول کافی را داشته باشد میزان شیب کانال مدور مشکلی را برای مرتبط ساختن انشعاب کانال به دریچه توزیع هوا اینجاد نخواهد کرد. هر چند که در صورتی که طول کانال کوتاه تر از حد معمول باشد، زاویه کانال رابط در این اتصالات بسیار زیاد خواد شد.

سه راه حلی که در چنین مواقعی می توان مورد استفاده قرار داد عبارتند از :

  • در صورتی که فضای کافی بین انشعاب کانال و دریچه توزیع هوا وجود داشته باشد می توان با چرخاندن اتصال مرکزی از یک زانویی قابل تنظیم استفاده کرد.
  • در صورتی که فضای کافی برای زانویی انشعاب وجود نداشته باشد، می توان در انتهای دریچه هوای مستطیلی از یک اتصال رابط استفاده کرد. چنین اتصالی را می توان با استفاده از یک قطعه فلزی و خم کردن آن بر روی دریچه ساخت. این اتصال رابط را با استفاده از نبشی های S شکل به کانال متصل نموده و آن را با نوار سیمی محکم کنید
  • روش سومی که می توان برای برطرف ساختن این مشکل مورد استفاده قرار داد استفاده از یک کانال انعطاف پذیر عایق کاری نشده کلاس 1 بین انشعاب کانال و دریچه توزیع هواست. در صورتی که دهانه دریچه توزیع هوا فاصله بسیار کمی تا کانال داشته باشد، برای آن که امکان نصب انشعاب کانال در قسمت فوقانی کانال وجود داشته باشد

در برخی مواقع ممکن است دهانه دریچه توزیع هوا درست در بالای کانال قرار گرفته باشد. در چنین مواقعی می توان از یک بوشن مستطیلی که اندازه آن با اندازه دهانه دریچه توزیع هوا برابر است استفاده کرد و آن را با استفاده از یک نبشی اتصال S شکل به بخش فوقانی کانال متصل نمود.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نیازمند نیروی متخصص در زمینه ساخت و نصب کانال می باشیم . در صورت تمایل با شماره تلفن های 09122126676 | 02155509685 | 02155509877 تماس حاصل فرمایید.

09122126676

Call Now Buttonتماس با کانال سازی