بلاگ

انشعاب های جانبی در کانال کشی

مسیر جانبی هوای برگشت در کانال کشی

در برخی از مناطق فضای خالی بین تیرچه های ساختمان و ستون ها عمدتا به عنوان مسیر برگشت هوا در کانال کشی مورد استفاده قرار می گیرد. فرایند محصور کردن این فضا ها و استفاده از آن ها به عنوان کانال هوای برگشت را اصطلاحا اخذ انشعاب جانبی در کانال کشی می گویند. انجمن پیمانکاران تهویه مطبوع آمریکا استفاده از این روش برای هوایت کردن مسیر عبور هوا را به دلیل مشکلات احتمالی مرتبط با نشتی هوا در کانال سازی توصیه نمی کند. هرچند که در دستورالعمل این انجمن تحت عنوان سیستم های کانال کشی ساختمان های مسکونی مقادیر جریان هوای عبوری از این مجاری و اطلاعات مرتبط با نرخ اصطکاکی که باید برای آن ها در نظر گرفته شود ارایه شده است.

به هر حال در صورتی که در شبکه کانال ساختمان های مسکونی از فضای خالی بین تیرچه ها و ستون های ساختمان به عنوان مسیر عبور هوای برگشت در کانال کشی استفاده شود به منظور به حداقل رساندن نشتی هوا باید دقت بسیار بالایی در هنگام کار لحاظ شود.

برای محصور کردن این فضا ها می توان از ماده ای به نام ترموپن استفاده کرد که توسط شرکت ترمو به صورت تخته های مقوایی روکش شده با ورق های آلومینیومی ساخته می شود. قطعات این ماده معمولا به طول 47 ½  اینج ساخته می شود که بسته به فاصله بین تیرهای عرضی مورد استفاده در ساختمان در ابعاد و شکل های مختلف قابل استفاده خواهد بود. قطعات پیش ساخته کلکتورها برای اندازه ها و شکل های مختلف تیرچه های کفی نیز موجود هستند.

استفاده از این ماده بسیار آسان است. بدین ترتیب که می توان از یک قاب مربع شکل و یک تیغه بلند به ابعاد 16 * 1 برای بریدن آن به ابعاد مورد نیاز استفاده کرد و در کنار آن از یک چاقوی آشپزخانه برای برش و یک آچار پیچ گوشتی کند شده برای خراش دادن آن استفاده کرد. برای خراش دادن سطح آن همچنین می توان از یک توری سیمی نیز استفاده کرد.

برای استفاده از فضای بین ستون های ساختمان به عنوان مسیر عبور هوای برگشت می توان این مواد را به تیرچه های کفی متصل نمود. همچنین می توان از نوار چسب های تقویت شده نقره ای برای اتصالات لب به لب استفاده کرد.

کلکتورها برای کانال کشی

کلکتورها در انتهای کانال هوای برگشت مورد استفاده قرار می گیرند. کلکتورهایی که در کارخانه برش خورده و خراشیده شده اند برای اندازه های مختلف و تیرچه های با فاصله گوناگون موجود هستند. به عنوان مثال می توان به نمونه هایی که برای تیرچه های استاندارد 10*2 یا 12*2 با مراکز 16 اینچی ساخته می شوند اشاره کرد.

در عمل اغلب اوقات فضای بین تیرچه ها کمی از ½ 14 اینچ کوچک تر است. بنابراین می توان آن ها را با استفاده از تیغه  16 اینچی مجددا اندازه گیری کرد.در صورتی که عرض محل مورد نظر برابر با  ¼ 14 اینچ باشد خراش دادن تنها یک سمت کلکتور نیز کفایت می کند. بدین منظور باید با استفاده از خط کش به اندازه 1 اینچ از لبه کلکتور را جدا نموده و سپس با نوک آچار پیچ گوشتی کند شده ان را خراش داد. در صورتی که عرض محل مورد نظر 14 اینچ یا کمتر باشد هر دو سمت کلکتور باید علامت گذاری شود.

کلکتورهای پیش ساخته معمولا کمی بلند تر از ارتفاع تیرچه ساخته می شوند ولی این مساله در کل مشکلی را در هنگام کار ایجاد نخواد کرد. چرا که به راحتی می توان آن ها را به صورت شیب دار بین تیرچه ها نصب کرد. در صورتی یک لوله مدور از میان کلکتور عبور کرده باشد، کلکتور را مجددا به گونه ای علامت گذاری کنید که به صورت عمودی نصب شود. در صورتی که کلکتور به صورت عمودی قرار گیرد سوراخ لوله باید مدور باشد در حالی که اگر این کلکتور به صورت زاویه دار یا مورب قرار گیرد سوراخ لوله آن باید به صورت بیضوی باشد.

همان طور که گفته شد کلکتورهای پیش ساخته به طور معمول برای تیرهای I شکل مورد استفاده قرار می گیرند. به دلیل شکل خاص تیرهای این شکل این کلکتور ها را نمی توان تنها در محل مورد نظر لغزاند بلکه باید در محل مورد نظر پیچانده شوند. متاسفانه در این مورد همانند کلکتورهای متداول این کلکتورها از  تیرچه های مورد استفاده در ساختمان ها بلند تر ساخته می شوند.بدین ترتیب چرخاندن آن ها در محل خود کار دشواری است. به منظور حل این مشکل می توان این کلکتورها را برید و آن ها را دقیقا در همان ارتفاع تیرچه ها برید. بدین ترتیب می توان آن ها را به صورت عمود بر طول تیرچه ها نگه داشت و آن ها را در محل خود چرخاند.

منحرف کردن مسیر عبور هوا از یک تیر به تیر دیگر در کانال کشی

در برخی از مواقع مسیر هوای برگشت باید از فضای میان یک تیر به فضای میان تیر دیگر منتقل شود. بنابر این در صورتی که لازم باشد تا مسیر عبور هوا را از فضای خالی میان یک تیر به فضای خالی میان دیگر منحرف کنیم می توان مسیر عبور هوا را با استفاده از انشعابی که توسط یک قطعه مجزای 48*24 ساخته می شود ساخت و آن را به انتهای تیرها متصل نمود. در چنین مواقعی انتهای باز فضای تیرها نیز با کلکتورها آب بندی می شوند.

در صورتی که برای تغییر مسیر عبور هوا از میان یک تیر به تیر دیگر مجبور باشیم فاصله ای بیش از فاصله بین دو تیر را طی کنیم ، می توان از یک مقطع کانال چهار گوش که در دو انتها مسدود شده است استفاده کرد. در چنین مواقعی به منظور مرتبط کردن کانال به مسرهای عبور هوا در میان تیرها باید دهانه های قسمت فوقانی کانال را برید.

نصب مسیرهای عبور هوا پیش از کانال

اکثر نصاب ها ابتدا کانال هوای برگشت را از محل مورد نظر آویزان کرده و سپس با چرخاندن لبه 1 اینچی بر روی مسیر عبور هوا و متصل کردن آن به وجوه کانال، مسیر عبور هوا در میان تیرها وکلکتورهای مربوط به آن را مشخص و نصب می کنند.

روش بهتری که می توان برای انجام این کار مورد استفاده قرار داد آن است که ابتدا مسیر عبور هوا و کلکتورهای مربوط به آن را نصب نموده و سپس کانال را به آن محکم نمود . بدین ترتیب ابتدا می توان مسیر عبور هوا در میان تیرها را نصب نمود و سپس برای نصب کانال اقدام کرد. مساله ای که باید در این مورد مورد توجه قرار گیرد آن است که برای نصب کانال در لبه کلکتور باید فاصله ای در حدود 1 اینچ یا بیشتر در نظر گرفته شود. استفاده از این روش معمولا نتیجه بهتری را به همراه خواهد داشت.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نیازمند نیروی متخصص در زمینه ساخت و نصب کانال می باشیم . در صورت تمایل با شماره تلفن های 09122126676 | 02155509685 | 02155509877 تماس حاصل فرمایید.

09122126676

Call Now Buttonتماس با کانال سازی