بلاگ

انشعاب ها در کانال

اتصالات انشعاب گیری

بدون شک یکی از اولین اتصالاتی که در هنگام نصب شبکه های کانال مورد استفاده در ساختمان های مسکونی با آن سرو کار دارید انشعاب محفظه هوا بوده است که نمونه ای از آن را میتوانید در کانال سازی نیکوکار پیدا کنید. گاهی اوقات این انشعاب را گلویی نیز می گویند. اتصالاتی که برای گرفتن انشعاب مورد استفاده قرار می گیرند از جمله انشعاب های دو خم که یک سمت آن ها دهانه بزرگ تری دارد و سمت دیگر آن با زاویه 45 درجه به یک گلویی ختم می شود کاربردهای زیادی دارند.

به عنوان مثال اتصالی که برای گرفتن انشعاب در کانال ها مورد استفاده قرار می گیرد با استفاده از تیغه ای به پهنای ¾ اینچ در محل خود نصب می شود. در چنین مواقعی به دلیل استفاده از فلنج ¾ اینچی سوراخی که برای قرار گیری انشعاب مورد نیاز است باید حداقل ¾ اینچ پایین تر از کانال بزرگ تری که بدان متصل است باشد.

تراز کردن انشعاب ها با کانال بزرگ تر

در بسیاری از مواقع لازم است تا بخش فوقانی اتصالی که برای گرفتن انشعاب مورد استفاده قرار گرفته است با بخش فوقانی کانال بزرگ تر تراز شود. از طرفی فضای کافی برای قرار دادن یک لقی ¾ اینچی وجود ندارد در چنین مواقعی می توان با استفاده از انبردست لبه فوقانی انشعاب را به شکل یک اتصال نبشی در آورد که چگونگی انجام این کار در شکل نشان داده شده است. بدین ترتیب این اتصال S شکل در لبه فوقانی کانال بزرگ تر قرار خواد گرفت. سه سمت دیگر این اتصال نیز به صورت معمول به کانال اصلی متصل خواهند شد و بدین ترتیب انشعاب در جای خود ثابت می شود.

در برخی از موارد همانند شکل از اتصالات گوشه دار استفاده می شود. در این وضعیت بخش فوقانی اتصالی که برای اخذ انشعاب از کانال اصلی مورد استفاده قرار می گیرد را می توان بدون اعمال هرگونه تغییری با لبه فوقانی کانال اصلی به یکدیگر متصل نمود. اگر چه استفاده از چنین اتصالاتی در بسیاری از مواقع می تواند را گشا باشد ولی عیب آن ها این است که این اتصالات باید در داخل کارگاه ساخته و یا از بازار خریداری شوند.

ساخت اتصالات اخذ انشعاب در محل نصب کانال

یکی از روش هایی که می توان برای اتصال مقاطع کانال مورد استفاده قرار داد استفاده از نبشی های اتصال S شکل و اتصال های کانال بر روی کانال است که می توان آن ها را در محل نصب کانال نیز ایجاد کرد. هنگامی که سوراخ مورد نظر برای قرار گیری اتصال اخذ انشعاب را در سطح کانال ایجاد می کند توجه داشته باشد فاصله آزاد 1 اینچ را در دور تا دور آن باقی بگذارید. در سمت کوتاه سوراخ ½ اینچ از طول کانال را به منظور قرار گیری بست ها خم کنید. سپس تمامی 4 سمت مقطع کانال را با زاویه 90 درجه خم کنید. بدین ترتیب می توانید لبه S شکل و لبه های اتصال کانال را بر روی آن ایجاد کنید. بدین ترتیب می توان مقاطع کانال را مستقیما و بدون استفاده از هیچ واسطه ای به یکدیگر متصل نمود.

هر چند که استفاده از اتصالات مستقیم نسبت به اتصالات دو خم کمی کارایی کمتری دارد ولی در هر صورت مزیت این روش آن است که در هر زمانی که احتیاج باشد می توان آن را در محل نصب کانال نیز ایجاد نمود. با کمی تمرین و کسب تجربه می توان در کوتاه ترین زمان ممکن این کار را انجام داد. همچنین در صورت لزوم می توان از چنین روشی برای اتصلات عرضی در سمت S یا سمت قرار گیری نبشی اتصال نیز استفاده کرد.

استفاده از اتصالات اخذ انشعاب به جای تبدیل ها

در مواقعی که در هنگام نصب کانال نیاز به تغییر اندازه و سطح مقطع کانال باشد، اگر زمان و فضای کافی وجود داشته باشد بهترین انتخاب استفاده از تبدیل است. هر چند که در برخی از مواقع به جای استفاده از تبدیل می توان از اتصلات اخذ انشعاب نیز استفاده کرد. به عنوان مثال همان طور که قابل مشاهده است اتصال اخذ انشعاب در کلاهک انتهایی کانال بزرگ تر قرار گرفته است.

در هنگام استفاده از این روش به این مساله توجه داشته باشید که اعمال تغییرات ناگهانی در اندازه کانال نسبت به استفاده از اتصالات تبدیل شیب دار کارایی سیستم را کاهش خواهد داد.در هر صورت پیش از استفاده از این روش اطمینان حاصل کنید که افت فشار مضاعفی که بدین ترتیب در سیستم ایجاد خواد شد در محدوده مجاز قار دارد. تجربه نشان داده است که استفاده از این روش در ساختمان های مسکونی به ندرت ایجاد مشکل می کند.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نیازمند نیروی متخصص در زمینه ساخت و نصب کانال می باشیم . در صورت تمایل با شماره تلفن های 09122126676 | 02155509685 | 02155509877 تماس حاصل فرمایید.

09122126676

Call Now Buttonتماس با کانال سازی