بلاگ

قیمت کانال کولر

قیمت کانال کولر

قیمت کانال کولر بستگی به عوامل مختلفی دارد. از جمله این موارد میزان جریان هوا در کانال می باشد. در این مقاله قصد داریم که به این مطلب بپردازیم.

جریان هوا در کانال‌ها و تاثیر آن بر قیمت کانال کولر 

این مقاله به بررسی جنبه‌های مختلف طراحی و اتصالات کانال‌ها می‌پردازد. منظور از اتصالات، هر قسمتی از کانال کولر است که مستقیم نیست. اتصالات معمول شامل زانویی‌ها، تبدیل‌ها و انشعابات می‌شوند. اتصالات بر افزایش میزان قیمت کانال کولر تاثیر مستقیم دارد.

هر تکنسین تهویه مطبوع باید مطالب این مقاله را بلد باشد. اطلاع از قیمت کانال کولر و مطالب ذکر شده در این مقاله، در حل مشکلات شما در صنعت مفید واقع می‌شوند. همچنین به شما کمک می‌کند که مشکلات احتمالی را شناسایی کنید و هزینه احتمالی قیمت کانال کولر را محاسبه نمایید. اغلب اشتباهاتی در مورد جریان هوا در کانال روی می‌دهد. اگر این اصول ساده‌ را یاد بگیرید، اطلاعات شما از بیشتر تکنسین های شاغل در  صنعت کولر سازی بیشتر خواهد بود و در نتیجه برآورد قیمت کانال کولر برای برای شما مناسب تر خواهد بود.

البته این اطلاعات پایه‌ای و ابتدایی می‌باشند. این اطلاعات به شما کمک می‌کنند که اتصالات کانال سازی را طوری انجام دهید که افت فشار حداقل باشد، بتوانید تغییرات جزیی در تجهیزات کانال و سیستم آن بدهید و مسایل مربوط به ساخت کانال، نصب آن، متعادل سازی هوا، سرویس و کیفیت هوای داخل و همچنین تغییرات قیمت کانال کولر را چاره کنید. البته طراحی کامل کانال مشخصات تجهیزات برای یک ساختمان بسیار پیچیده‌تر از مطالب عرضه شده در این مقاله است.

طراحی یک سیستم کانال باید توسط یک مهندس مکانیک انجام شود که در طراحی تجهیزات تهویه مطبوع تجربه دارد و می تواند قیمت کانال کولر را برآورد نماید.

قیمت کانال کولر بر اساس الگوهای جریان هوا 

دو حالت جریان هوا در یک کانال، حالت لایه‌ای و حالت آشفته می‌باشند:

  • منظور از جریان لایه‌ای حرکت هوا در لایه‌هایی هم راستا با خطوط مستقیم است. به خاطر اصطکاک، لایه‌ی هوا روی جداره‌های کانال آهسته‌تر از هوا در مرکز کانال حرکت می‌کند.
  • در جریان آشفته، هوا حین حرکت در کانال، چرخش و حرکت نامنظم دارد. جریان آشفته مانند آبی است که به سرعت جریان دارد.

جریان هوا لایه‌ای، طبقه طبقه است. یعنی لایه‌های هوا با دمای مشخص تمایلی به ترکیب شدن با هم را ندارند. از آنجا که هوا وسیله‌ای برای انتقال گرما است، این حالت منجر به انتقال ضعیف گرما می‌گردد. البته جریان هوای کاملا لایه‌ای به ندرت در کانال اتفاق می‌افتد.

جریان هوای آشفته رایج‌ترین حالت جریان هوا در کانال است. آشفتگی موجب پخش بهتر دمای هوا می‌گردد. البته این حالت موجب افت اصطکاک بیشتری می‌گردد. آشفتگی زیاد موجب بروز سر و صدای هوا در کانال می‌گردد.

قیمت کانال کولر و مقدار آشفتگی در جریان هوا به یک عدد بستگی دارد که تابعی از عوامل مختلف مانند چسبندگی (ویسکوزیته)، اصطکاک و سرعت هوا است. محاسباتی پیچیده برای به دست آوردن عدد رینولدز لازم است. اگر عدد ریلوندز بیشتر از مقدار معینی باشد، جریان هوا آشفته می شود. برای کارهای عملی، تقریبا همیشه جریان هوا در کانال آشفته است. جریان لایه‌ای در کانال‌هایی اتفاق می‌افتد که سرعت هوا بسیار پایین است.

 

جریان هوا و  اتصالات کانال

این یک قانون فیزیکی است که جسم متحرک  تمایل دارد در راستای مستقیم حرکت کند و در مقابل هرگونه تغییر جهت مقاومت می‌کند. هرقدر سرعت بیشتر باشد، مقاومت در برابر تغییر جهت بیشتر است. همه این حالت را هنگام تغییر جهت اتوموبیلی که با سرعت زیاد در حرکت است تجربه کرده‌اید. اما این قانون چه تاثیری بر قیمت کانال کولر دارد؟

هوای جاری هم تمایل دارد در راستای مستقیم حرکت کند. هرقدر سرعت آن بیشتر باشد، مقاومت آن در برابر تغییر جهت بیشتر است. یک زانویی قائم بدون تیغه‌های گردان را در نظر بگیرید. جریان هوا تا قبل از آنکه مجبور شود تغییر جهت دهد تمایل دارد که مستقیم حرکت کند. وقتی که هوا به کنج زانویی برخورد می‌کند، جهت حرکتش عوض می‌شود.

نتیجه این اتفاقات آشفتگی شدید جریان هوا و به وجود آمدن منطقه‌ای کم فشار در محدوده‌ی گلویی زانویی است. این آشفتگی موجب افت دینامیکی می‌گردد. یک اتصال با طراحی اشتباه می‌تواند منجر به افت دینامیکی برابر با افت ناشی از ۵۰ فوت کانال مستقیم گردد. یک زانویی گرد با شعاع گلویی خیلی کم تقریبا افتی برابر با زانویی قائم دارد. هوا در پاشنه (یا پشتی زانویی) این زانویی به تدریج تغییر جهت می‌دهد، اما هوا در قسمت گلویی تمایل به حرکت در امتداد مستقیم دارد.

نتیجه این عوامل، تولید فشار و آشفتگی در پاشنه و در محدوده تغییر جهت است. وقتی که اتصال موجب آشفتگی می‌گردد، این آشفتگی تا چندین فوت بعد از اتصال در کانال مستقیم ادامه می‌یابد. این عوامل روی قیمت کانال کولر بسیار تاثیرگذار است.

اتصالات در کانال‌ یا جهت جریان را تغییر می‌دهند (زانویی)، یا ابعاد کانال را تغییر می‌دهند (تبدیل‌ها). اجزای کانال (دمپرها، کویل‌ها) در جریان هوا ایجاد اختلال می‌کنند. بنابراین همه اتصالات و اجزای کانال ایجاد افت دینامیکی می‌کنند. طراح تلاش می‌کند که این افت‌ها حتی‌الامکان کوچک باشند. قانون کلی در مورد اتصالات این است که حتی الامکان تغییر جهت هوا تدریجاً انجام شود و تبدیل‌ها (اتصالاتی که موجب تغییر ابعاد کانال می‌شوند) حتی‌الامکان طولانی‌تر باشند: کاری کنید هوا تدریجاً تغییر جهت دهد. حتی اگر کانال را با زاویه قائم بسازید نمی توانید هوا را مجبور کنید مطابق آن تغییر جهت دهد.

قیمت کانال کولرزانویی‌های گرد

برای این‌که هوا حرکت ملایمی داشته باشد، یک زانویی گرد باید شعاع گلویی به اندازه‌ی کافی بزرگ داشته باشد. کتاب های طراحی توصیه می‌کنند که شعاع متوسط زانویی حداقل ۱.۵ برابر پهنای زانویی باشد. این مثل آن است که بگوییم:

  • شعاع گلویی باید برابر پهنای کانال باشد.

مثلاً، کانالی با پهنای باند ۱۲” باید شعاع متوسط ۱۸” داشته باشد. (۱۲”*۱.۵=۱۸”) شعاع گلویی باید ۱۲” باشد (برابر پهنای کانال).

به جز روی نقشه‌ها، وقتی که یک زانویی مشخص می‌شود، اندازه اول، پهنای کانال است. شعاع این گلویی به دلیل استفاده از متریال بیشتر قیمت کانال کولر را افزایش می دهد.

زانویی‌های قائم

برای داشتن کارایی، زانویی‌های قائم باید تیغه‌های تغییر جهت داشته باشند در نتیجه حرکت هوا روان‌تر می‌شود . تحقیقات نشان داده که تیغه‌های تک جداره  کمترین افت دینامیک را دارند.

تیغه های دو جداره  در گذشته رایج بودند. اما تحقیقات نشان داده که این تیغه‌ها کارایی خیلی کمتری از تیغه‌های تک جداره دارند.

لبه‌های ممتد روی تیغه‌ها ، اگر درست نصب شوند افت دینامیکی را بیشتر کاهش خواهند داد. با این وجود محققان استفاده از لبه‌های ممتد را توصیه نمی‌کنند، زیرا اغلب این لبه‌ها درست نصب نمی‌شوند. در نتیجه به جای کمتر کردن افت، آن را افزایش می‌دهند. فقط در صورت موازی بودن لبه‌های ممتد با جداره کانال افت کاهش می یابد . در غیر این‌صورت، افت افزایش پیدا می‌کند. تیغه های دو جداره نسبت به تک جداره قیمت بالاتری داشته و باعث افزایش قیمت کانال کولر به صورت کاذب می شود.

تبدیل‌ها

تبدیل‌ها برای تغییر اندازه کانال طراحی می‌شوند. برای این‌که تغییر تدریجا انجام شود، کناره‌های تبدیل باید نسبت به راستای مستقیم زاویه ۳۰ْ یا کمتر داشته باشند. قیمت کانال کولر با توجه به هزینه ساخت تبدیل متغیر است.

انشعابات و تاثیر آن بر قیمت کانال کولر 

انشعابات  به صورت زاویه‌دار یا با منحنی‌های ملایم ساخته می‌شوند. بهترین حالت طراحی آن، مدل S شکل  است. وقتی که طراحی توسط الگویی مناسب صورت گیرد، مسیر حرکت هوا انحنای ملایمی دارد و مساحت سطح مقطع مقدار مطلوب خود را دارا می‌باشد. این به معنای حداقل افت ممکن می‌باشد.

مهم است که انشعابات S شکل حتی‌الامکان طولانی‌ باشند. این منجر به تغییر تدریجی مسیر می گردد. راه معمول استفاده از ورق ۳۶ اینچی است. بعضی اوقات این اندازه را طولانی‌تر هم در نظر می‌گیرند. طولانی بودن ورق باعث افزایش قیمت کانال کولر می گردد. توجه کنید که هر چه انشعاب کوتاه‌تر باشد، افت دینامیکی بیشتر خواهد بود و قیمت کانال کولر پایین می آید.

انشعابات خیلی بزرگ اغلب با زانویی‌های ۴۵ درجه یا ۳۰ درجه که کانال مستقیمی بین آن‌ها وجود دارد ساخته می‌شوند. زانویی‌های گرد باید از این شرایط تبعیت کنند: شعاع گلویی باید برابر پهنای کانال باشد. به وجود آوردن این انهای زانویی موجب بالا رفتن قیمت کانال کولر ساخته شده می شود.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نیازمند نیروی متخصص در زمینه ساخت و نصب کانال می باشیم . در صورت تمایل با شماره تلفن های 09122126676 | 02155509685 | 02155509877 تماس حاصل فرمایید.

09122126676

Call Now Buttonتماس با کانال سازی