بلاگ

نصب مسیر کانال هوا در مجاورت یک دیوار

گاهی اوقات بسته به شرایط خاص ساختمان لازم می شود تا فضای خالی میان تیرچه و دیوار ساختمان به عنوان مسیر انشعاب کانال هوا مورد استفاده قرار گیرد. بدین منظور می توان از سه روش متفاوت در کانال سازی استفاده کرد:

  • همانطور که می توان تصور کرد برای محصور کردن فضای بین تیرچه و دیوار می توان لبه مقطعی که به عنوان حفاظ مورد استفاده قرار می گیرد را به اندازه 1 اینچ به سمت پایین خم کرده و سپس آن را به صفحه فوقانی دیوار متصل نمود تا کانال هوا شکل بگیرد.
  • در صورتی که بخش فوقانی دیوار بعد از لبه تیرچه ساختمان نیز ادامه داشته باشد ، می توان مجموعه ای از میخ های گالوانیزه را به فاصله تقریبی 4 تا 5 اینچ از یکدیگر و به فاصله 8/1 اینچ بالاتر از صفحه فوقانی دیوار بکوبید. سپس لبه Thermo-pan را در داخل فضای بین صفحه فوقانی و میخ ها قرار داده و لبه دیگر آن را تیرچه منگنه کنید تا کانال هوا شکل بگیرد.
  • روش سومی که می توان بدین منظور مورد استفاده قرار داد استفاده از قطعات باقیمانده و ضایعات ترمو پن به جای میخ های گالوانیزه است. در حدود 1 اینچ از طول ترمو پن را خراش داده و خم کنید یا در صورتی که از قالب های پیش ساخته در کارخانه استفاده می کنید احتمالا لبه آن ها به اندازه ¾ اینچ خش دار شده است . سپس این قطعه را به بخش جانبی تیر و در فاصله تقریبی 8/1 اینچ بالاتر از صفحه به بالاترین سطح دیوار بکوبید. لبه ترمو پن را داخل فضای خالی بین صفحه فوقانی بخش منگنه شده قرار دهید و سمت دیگر کانال هوا را در مجاورت تیرچه متصل سازید. ترمو پن از جمله مواد حافظه دار هستند و تا حدودی شکل قبلی خود را حفظ می کند و این مساله موجب می شود تا لبه های آن در قسمت فوقانی دیوار به یکدیگر فشرده شود.

نکات کلیدی ایمنی در تعویض فیلترهای کثیف در کانال هوا

فیلترهای یک بار مصرف کاغذی در بسیاری از کوره ها و سیستم های تهویه مطبوع مورد استفاده در ساختمان های مسکونی به کار گرفته می شوند. این فیلترها هیچ نقشی در افزایش کیفیت هوای داخل ساختمان در کانال هوا ندارند و صرفا برای محافظت از قطعات و اجزای سیستم مانند بادزن ها و کویل ها و جدا نمودن آلاینده ها از آن ها در نظر گرفته می شوند. کثیف بودن فیلتر ها  در کانال هوا موجب می شود تا آلاینده ها به داخل هوای تهویه نفوذ کرده و سطح کویل ها و پره های باد زن های مورد استفاده در سیستم را کثیف کند. در هنگام تعویض فیلترهای کثیف دقت کنید که آلاینده ها به داخل هوای تهویه نفوذ کرده و سطح کویل ها و پره های بادزن های مورد استفاده در سیستم را کثیف کند. در هنگام تعویض فیلترهای کثیف دقت کنید که آلاینده هایی که در میان فیلترهای کثیف به دام افتاده است در هوای محیط منتشر نشود.

برای تعویض این فیلترهای کانال هوا مراحل زیر را دنبال کنید:

  • بادزن را از کار بیندازید
  • فیلترهای جدید را از جعبه یا پوشش خود بیرون آورید.
  • فیلترهای قدیمی را از محل خود خارج کرده و ان ها را در جعبه خالی فیلترهای جدید قرار دهید.
  • بادزن را مجددا به کار بیندازید.

کاربرد دیگر از مسیرهای کوتاه کانال هوا

چگونگی ساخت یک مسیر کوتاه برای عبور جریان هوا با استفاده از یک قطعه 48*24 اینچ با استفاده از ترمو پن و چگونگی استفاده از آن برای مرتبط ساختن مسیر هوای برگشت از فضای خالی میان یک ستون به فضای خالی میان ستون مجاور در نکته شماره 15 مطرح شده است.

وضعیتی را در نظر بگیرید که قصد دارید از فضای خالی میان دو تیر عرضی به عنوان مسیر عبور هوای برگشت استفاده کنید. ولی در هنگام کار متوجه می شوید که مسیر هر دوی آن ها به واسطه کلکتور سه گانه ای که برای تحمل بار اعمال شده به سطح فوقانی آن ها مورد استفاده قرار گرفته است کاملا مسدود هستند. در چنین مواقعی می توان از یک کانال هوا جانبی برای منحرف ساختن مسیر هوا در زیر کلکتورها استفاده کرد و پس از عبور از کلکتورها از فضای باقیمانده به عنوان مسیر عبور هوا استفاده کرد.

نکات کلیدی فنی انتخاب تسمه V شکل مناسب

انتخاب اشتباه تسمه های انتقال قدرت می تواند منجر به آسیب دیدن تجهیزات کاهش عمر تسمه و توان منتقل شده از قرقره محرک به قرقره متحرک شود. به طور کلی تمامی تسمه ها بر مبنای دو مشخصه طول و اندازه نامه طبقه بندی می شوند. در سطح خارجی تمامی تسمه ها یک شماره شناسایی حک می شود.

تسمه های سری L آن دسته از تسمه های با توان جزیی هستند که برای کاربردهای سبک و خانگی مورد استفاده قرار می گیرند. این تسمه ها سبک بوده و وضعیت انعطاف پذیری آن ها به گونه ای است که قابلیت به کارگیری با قرقره های کوچک تر را نیز دارا هستند.

تسمه های A B C و D برای بادزن های متوسط و بزرگ  و در کاربردهای تجاری و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند . این تسمه ها برای انتقال توان های بزرگ طراحی شده اند و عمر مفید آن ها نسبت به تسمه های توان جزیی بالاتر است.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نیازمند نیروی متخصص در زمینه ساخت و نصب کانال می باشیم . در صورت تمایل با شماره تلفن های 09122126676 | 02155509685 | 02155509877 تماس حاصل فرمایید.

09122126676

Call Now Buttonتماس با کانال سازی