بلاگ

نصب کانال هوای رفت و برگشت در یک محل

گاهی اوقات مسیر انشعاب کانال هوا ی رفت درست از فضای بین تیرهای عرضی که برای عبور کانال هوا ی برگشت استفاده قرار گرفته اند عبور می کند.در محلی که انشعاب کانال با انشعاب اصلی کانال هوا ی رفت تلاقی پیدا می کند، یک فاصله 1 اینچی بین کانال اصلی هوای رفت و انتهای تیرچه باقی خواهد ماند. این فضای خالی در واقع بخشی از مسیر کانال هوای برگشت به شمار می رود و باید به گونه ای در کانال سازی محصور شود . در چنین مواقعی می توان از درزگیرهای Thermo-pan برای پر کردن فضای خالی به وجود آمده استفاده کرد. این درزگیرها را می توان با استفاده از یک چاقوی آشپزخانه به ابعاد مورد نظر برید.

بدین منظور می توان از یک قطعه16*48 که دقیقا با عرض کانال هوا برابر است استفاده کرد و سپس آن را در نصف طولش برید. لبه های ¾ اینچی که در کارخانه خراشیده شده اند را خم کنید. این لبه ها را در قسمت فوقانی کانال هوا و در مقابل انشعاب فشار دهید و سمت پهن آن را به تیر عرضی منگنه کنید. فضای بین تیرهای عرضی ساختمان فضای محدودی است بنابر این استفاده از ماشین دوخت برقی بهترین انتخاب خواهد بود. بدین منظور می توان از یک منگنه با سوزن 6 میلی متری ( 1/4 اینچ) و ساق 16 میلی متر (5/8 اینچ) استفاده کرد.

برای مسیر کانال هوای برگشت در هر دو سمت کانال اصلی هوای رفت لبه قطعه مورد استفاده را به اندازه 2 اینچ خم کنید و آن را به سمت کانال فشار دهید. ماده ای که برای منحرف کردن مسیر جریان هوای برگشت مورد استفاده قرار می گیرد در واقع یک نوع ماده حافظه دار است. بنابراین هنگامی که لبه 2 اینچی آن به اندازه 90 درجه خم می شود، این ماده تمایل دارد تا مجددا به وضعیت پیشین خود باز گردد. خاصیت حافظه دار بودن این ماده کمک می کند تا به خوبی به کانال محکم شود. فاصله 1 اینچی هم که در قسمت فوقانی در نظر گرفته شده است قطعات درزگیر منگنه شده را آب بندی می کند. همچنین به منظور کسب اطمینان از عدم نشت  و آب بندی کردن این اتصالات به صورت کامل می توان از نوارهای سیمی نیز استفاده کرد.

برای بریدن مواد درزگیر به شکل چهار گوش می توان از یک قاب مستطیلی شکل آلومینیومی و چاقوی آشپزخانه استفاده کرد.بدین منظور می توان از تیغه 2 اینچی مربع شکل نیز به عنوان وسیله ای برای خراش دادن خم 2 اینچی استفاده کرد. به منظور خراش دادن سطح این درزگیرها همچنین می توان از نوک آچار پیچ گوشتی هایی که دیگر قابل استفاده نیست نیز استفاده کرد. به عنوان وسیله ای برای آن که لبه های درزگیر به اندازه 1 اینچ خراش داده شود می توان از تیغه ای به طول 16 اینچ که پیش از این نیز بدان اشاره شد استفاده کرد.

همان طور که در شکل 3 مشاهده می شود، برای ساخت کلکتورها در مکان هایی که انشعاب های مدور کانال از مسیر هوای برگشت خارج می شود، با کلکتورهای پیش ساخته Thermo-pan  به اندازه ای برش داده شوند که بتوان آن ها را به صورت عمودی در محل مورد نظر قرار داد. کلکتورهای پیش ساخته نسبت به عمق تیرهای عرضی طول بیشتری دارند، بنابراین به منظور قرار گرفتن این کلکتورها به صورت عمودی در میان تیرهای عرضی باید آن ها را پیش از استفاده به اندازه عمق تیر خراش داد. در صورتی که کلکتور به صورت عمودی باشد، سوراخ مربوط به آن باید به صورت مدور باشد. در حالی که اگر کلکتور به صورت زاویه دار در محل قرار گیرد سوراخ مربوط به آن باید به صورت بیضوی باشد. همان طور که پیش از این نیز مطرح شد برای کلکتورهای معمولی که هیچ دهانه ای ندارند ، کلکتور به صورت زاویه دار در محل بین تیرها نصب می شود.

در کانال های مدور برای جا زدن، چسبان کلکتور در داخل سوراخ می توان دایره مورد نظر را با استفاده از یک پرگار سوزنی فولادی 10 اینچ مشخص نمود. سپس سطح کلکتور از دوسمت با استفاده از نقاط فولادی تعیین و سپس با استفاده از یک چاقوی آشپزخانه تیز می توان سطح مورد نظر را مشخص نمود. با کمی تمرین می توان این کار را با سرعت و دقت بالای انجام داد. خط خراشیده شده را با چشم خود دنبال کنید و مطمئن باشید که دست های شما بدون آن که لازم باشد آن ها را تحت کنترل خود درآورید از مسیری که چشمانتان می پیماید پیروی خواهند کرد.

کلاهک های رابط و انشعاب های کانال هوا

برای متبط کردن انشعاب کانال از کانال هوای رفت به دریچه توزیع هوا باید قطعه ای از کانال رابط مدور مورد استفاده قرار گیرد( شکل 1). معمولا منطبق کردن رابط های کانال بر روی آن ها به طور دقیق کمی دشوار است. بدین منظور نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • کانال های هوای رفت در حدود 1 اینچ پایین تر از تیرهای عرضی کف قرار می گیرد.
  • یک انشعاب استاندارد 6 اینچی از کانال هوای رفت با یک دهانه تیرچه 2*10 (ابعاد این دهانه در واقع 1 ½* 9 ¼ است) منطبق می شود و به اندازه 1 ½ اینچ بالاتر از کانال هوای رفت نیز امتداد می یابد.
  • یک دریچه توزیع هوای استاندارد به ابعاد (4*10*6) یک گلویی به طول تقریبی 2 اینچ دارد که ¾ اینچ آن در زیر سازی کف قرار می گیرد. بنابراین کانال رابط مدور 6 اینچی باید در حدود 1 ½ اینچ از انشعاب کانال و تا دهانه دریچه توزیع هوا امتداد یابد.

برای قطر ها و شرایط دیگری که ممکن است در هنگام نصب کانال با آن روبرو شویم، مقدار بالا روی متفاوت خواهد بود. در صورتی که کانال رابط طول کافی را داشته باشد، میزان شیب کانال مدور مشکلی را برای مرتبط ساختن انشعاب کانال به دریچه توزیع هوا ایجاد نخواهد کرد. هر چند که در صورتی که طول کانال کوتاه تر از حد معمول باشد، زاویه کانال رابط در این اتصلات بسیار زیاد خواهد شد.

سه راه حلی که در چنین مواقعی می توان مورد استفاده قرار داد عبارتند از :

  • در صورتی که فضای کافی بین انشعاب کانال و دریچه توزیع هوا وجود داشته باشد، می توان با چرخاندن اتصال مرکزی از یک زانویی قابل تنظیم استفاده کرد.
  • در صورتی که فضای کافی برای زانویی انشعاب وجود نداشته باشد، می توان در انتهای دریچه هوای مستطیلی از یک اتصال رابط استفاده کرد. چنین اتصالی را می توان با استفاده از یک قطعه فلزی و خم کردن آن بر روی دریچه ساخت. این اتصال رابط را با استفاده از نبشی های S شکل به کانال متصل نموده و آن را با نوار سیمی محکم کنید.
  • روش سومی که می توان برای برطرف ساختن این مشکل مورد استفاده قرار داد استفاده از یک کانال انعطاف پذیر عایق کاری نشده کلاس 1 بین انشعاب کانال و دریچه توزیع هواست. در صورتی که دهانه دریچه توزیع هوا فاصله بسیار کمی تا کانال داشته باشد، برای آن که امکان نصب انشعاب کانال در قسمت فوقانی کانال وجود داشته باشد.

در برخی مواقع ممکن است دهانه دریچه توزیع هوا درست در بالای کانال قرار گرفته باشد. در چنین مواقعی می توان از یک بوشن مستطیلی که اندازه آن با اندازه دهانه دریچه توزیع هوا برابر است استفاده کرد و آن را با استفاده از یک نبشی اتصال S شکل به بخش فوقانی کانال متصل نمود.

نکات کلیدی فنی

درک صحیحی از رطوبت نسبی

رطوبت عبارت است از مقدار نم موجود در هوا. در صنعت تهویه مطبوع اغلب اوقات با رطوبت نسبی هوا سرو کار داریم چرا که رطوبت نسبی یکی از معیارهای مهم و تاثیر گذار بر آسایش انسان به شمار می رود. رطوبت نسبی که به اختصار آن را به صورت RH نشان می دهند عبارت است از درصد رطوبت موجود در هوا نسبت به حداثر مقدار رطوبتی که هوا قادر است در آن دما در خود نگه دارد.

  • برای مثال هنگامی که گفته می شود رطوبت نسبی هوای محیط در دمای 70 درجه فارنهایت 50 درصد است بدین معنی است که هوای محیط ، 50 درصد از حداکثر مقدار رطوبتی که هوای 70 درجه قادر به نگهداری آن است را دارد.

مقدار رطوبتی که هوا می تواند در خود نگه دارد در دماهای مختلف با یکدیگر متفاوت است. هرچه هوای محیط گرم تر باشد، قابلیت آن برای نگهداری رطوبت نیز افزایش می یابد. به عنوان مثال ، فرض کنید که رطوبت نسبی هوا در دمای 60 درجه فارنهایت 50 درصد است. در صورتی که دمای هوا به 80 درجه فارنهایت افزایش یابد و مقدار کل رطوبت موجود در هوا ثابت بماند، رطوبت نسبی هوا به 27 درصد کاهش خواهد یافت. بدین معنی که رطوبت نسبی هوا با افزایش دما کاهش می یابد. ولی توجه داشته باشید که مقدار کل رطوبت موجود در هوا در هر دو حالت یکسان است.

در تهویه مطبوع رطوبت نسبی دقیقا همان اهمیتی را دارد که دمای محیط در تامین آسایش انسان دارد. به طور کلی محدوده مناسب رطوبت نسبی اکثر افراد در آن احساس آسایش می کنند بین 30 تا 60 درصد است.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نیازمند نیروی متخصص در زمینه ساخت و نصب کانال می باشیم . در صورت تمایل با شماره تلفن های 09122126676 | 02155509685 | 02155509877 تماس حاصل فرمایید.

09122126676

Call Now Buttonتماس با کانال سازی