بلاگ

نکات کلیدی ایمنی در کانال سازی

مراقب باشید دچار برق گرفتگی نشوید

همواره به خاطر داشته باشید که اگر مهارت کافی در زمینه کارهای برقی را ندارید تحت هیچ شرایطی برای انجام کارهای برقی اقدام نکنید.در برخی از مناطق تکنسین های برق ساختمان از یک قطب توانی موقت که جریان آن توسط اداره برق منطقه تامین می شود استفاده می کنند. جریان برق مورد استفاده در ساختمان های مسکونی اغلب اوقات با استفاده از دو مدار مجزا، یکی با شدت جریان 20 آمپر و ولتاژ 115 ولت و دیگری با شدت جریان 30 تا 50 آمپر و مدار 115/230 ولت تامین می شود که با استفاده از یک کابل چهار رشته ای به ساختمان وارد می شود. هردوی مدارهای یاد شده مجهز به قطع کننده مدار متصل به زمین هستند.

در برخی از موارد کانال سازی بسته به نیاز مصرف کننده، شدت جریان خروجی باید بیش از 30 یا 50 آمپر باشد. به عنوان مثال در برخی از واحدهای صنعتی برای راه اندازی کمپرسورهای هوا و یا دستگاه های فرز شدت جریان بیش از 50 آمپر مورد نیاز است. بنابر این به منظور تامین شدت جریان مورد نیاز این واحدها، مدار 115/230 ولت باید به دو مدار 115 ولتی تقسیم شود. موکدا توصیه می کنیم که این کار تنها باید توسط افرادی انجام گیرد که واجد شرایط بوده و گواهینامه معتبر مرتبط با این حرفه را داشته باشند چرا که حتا یک اشتباه کوچک نیز می تواند خطرات قابل ملاحظه ای را به همراه داشته باشد و حتا منجر به از دست دادن جان فرد شود.

برای روشن شدن مطلب یکی از تجربیات شخصی را برای شما باز گو خواهم کرد.در یکی از پروژه هایی که در حال انجام ان بودم، سیم کشی ساختمان توسط یک تعمیر کار پشت بام انجام گرفته بود. وی سیم کشی ساختمان را به گونه ای انجام داده بود که یک سیم دو رشته ای به خروجی فشار قوی در قطب توانی متصل شده بود. این در حالی بود که دو شاخه مته دستی من نیز به یک پریز 115 ولت متصل شده بود و من برای سوراخ کردن محل مورد نظر بر روی پله های نردبان دو طرفه پله ای ایستاده بودم. در هنگام کار ناگهان گردن من با تیر فولادی مشبکی که در بالای سرم قرار داشت تماس پیدا کرد و شوک الکتریکی شدیدی به من وارد شد. علت این اتفاق آن بود که تعمیر کار پشت بام دو شاخ مورد استفاده در ساختمان را به صورت اشتباه سیم کشی کرده بود. بدین ترتیب سیم زمین و در نتیجه تیر فولادی پشت بام همانند سیم فاز عمل می کرد و موجب برق گرفتگی افراد می شد. به عبارت دیگر سیم زمین که در جعبه مته دستی قرار داشت موجب شکل گیری یک مدار الکتریکی کامل و در نتیجه برق گرفتگی می شد. هر چند که در این حادثه من نه تعادل خود را از دست دادم و نه مجروح شدم، ولی چنین حوادثی همیشه نیز به همین سادگی خاتمه نخواهد یافت.

نکات کلیدی ایمنی فشار در داخل شبکه کانال

با جریان یافتن هوا در داخل شبکه کانال سه نوع فشار در داخل کانال وجود خواهد داشت:

  • فشار سرعتی (VP)

همان طور که برای به حرکت در آوردن یک خودرو بر روی سطح جاده باید به طریقی به آن نیرو وارد کنیم. برای به جریان در آمدن هوا در داخل شبکه کانال نیز باید فشاری به آن اعمال شود. فشار مورد نیاز برای جریان یافتن هوا در داخل شبکه کانال با کار کردن بادزن تامین می شود. هرچه سرعت جریان هوا بیشتر باشد فشار سرعتی ایجاد شده در داخل شبکه کانال نیز بیشتر خواهد بود. در مواقعی که باد می وزد و شما فشار آن را بر روی صورت خود احساس می کنید ، این در واقع فشار سرعتی ناشی از جریان یافتن هوا است که به صورت این فشار بر روی صورت شما احساس می شود.

  • فشار استاتیک (SP)

به طور کلی واژه استاتیک یا ایستا به تمامی اشیا و عناصری اطلاق می شود که حرکتی نداشته باشند. دلیل آن که یک بالن همانند یک باد کنک پرباد باقی می ماند و شکل خود را حفظ می کند آن است که هوایی که در داخل آن وجود دارد فشاری را در تمامی جهات به جداره داخلی بالن وارد می آورد. حتا در صورتی که هوا جریان نداشته باشد نیز باز هم فشاری را به صورت مساوی در تمامی جهات به محفظه یا ظرفی که در داخل آن قرار دارد وارد می کند. فشار استاتیک در شبکه کانال نیز جداره داخلی کانال را در تمامی جهات تحت تاثیر قرار می دهد و این فشار هیچ ارتباطی به جریان داشتن یا عدم جریان هوا در داخل کانال ندارد.

  • فشار کل (TP)

مجموع فشار سرعتی و فشار استاتیک در داخل شبکه کانال ،  فشار کل اعمال شده به آن را مشخص می کند. به عبارت دیگر فشار کل عبارت است از:

TP = VP + SP

نکات کلیدی ایمنی برای سلامت خود اهمیت قایل شوید

نصب شبکه کانال یکی از کارهایی است که با سرو صدای زیادی همراه است. بنابراین توصیه می شود نصاب های کانال در هنگام نصب شبکه های کانال حتما از گوشی های محافظ استفاده کنند. در غیر این صورت کاهش قدرت شنوایی از جمله مشکلاتی خواهد بود که در دراز مدت نمایان خواهد شد. درست است که حتا در صورت عدم استفاده از گوشی محافظ نیز فرد با هیچ کس مشکل خاصی روبرو نمی شود ، ولی تحقیقات نشان داده است که چنین فردی به تدریج و با گذشت زمان قدرت شنوایی خود را به میزان قابل ملاحظه ای از دست می دهد. شاهد عینی این ادعا نیز افرادی هستند که در این حرفه پا به سن گذاشته اند و به راحتی می توان مشکلات شنوایی را در آن ها مشاهده کرد. بنابر این به خاطر داشته باشید که در هنگام نصب کانال ها و کارهای ورق کاری که با سر و صدای زیادی همراه است حتما از گوشی های محافظ استفاده کنید.

همواره در کانال سازی به ایمنی بیندیشید

بهترین ابزاری که در هنگام کار با وسایل و ورق های تیز و برنده می توان از آن بهره گرفت هوشیار بودن و تمرکز حواس است. بنابر این در هنگام کار با ابزارها و ورق های فلزی تیز و برنده سعی کنید بیش از هر زمان دیگری به کار خود متمرکز شوید.

نکات ایمنی و روش های صحیح به کارگیری ابزارها را بارها و بارها در ذهن خود تکرار کنید و آن ها را به کار بندید تا به صورت یک عادت درآیند. بدین ترتیب پس از مدت کوتاهی این عادت ها بخشی از ضمیر ناخودآگاه شما را به خود اختصاص خواهند داد. بدین ترتیب حتا بی آن که متوجه آن باشید تحت هر شرایطی به همان روش صحیح کار خود را انجام خواهید داد. برای مثال در هنگام استفاده از قیچی گرد بر برای بریدن دو طرف یک ورق همواره به این مساله دقت داشته باشید که در هنگام بریدن یک سمت ، با دست خود تکه ورق باقیمانده که لبه های بسیار تیزی دارد را با دست خود کنترل کنید و مراقب باشید تا به دست شما آسیب نرسد. در صورت تکرار این کار احتمال آسیب دیدن شما در هنگام کار به حداقل کاهش می یابد.

نکات کلیدی فنی در کانال سازی

هموار در طراحی کانال به فکر کافی بودن تهویه محیط باشید

در تمام مراحل کار خود اطمینان حاصل کنید که مقدار تهویه محیط دقیقا با مقادیر و الزامات تعیین شده در استانداردها مطابقت دراد. در صورتی که نرخ تهویه محیط از مقدار مورد نیاز پایین تر باشد امکان بروز مشکلات تنفسی و به خطر افتادن سلامت فرد بسیار بالا خواهد بود.

  • مونو اکسید کربن گاز کشنده ای است که در اثر احتراق ناقص تولید می شود. این گاز در اثر سوختن ناقص پروپان ، گاز طبیعی و یا نفت سفید در گرمکن های معیوب یا گرمکن هایی که تهویه کافی ندارند تولید می شود.
  • دی اکسید کربن یکی از گازهایی است که در نتیجه تنفس انسان تولید می شود. در مناطق شلوغ که تهویه کافی وجود ندارد امکان تجمع گاز دی اکسید کربن بالا خواهد بود. این گاز به خودی خود خطری برای سلامت انسان ندارد ولی در صورتی که مقدار گاز دی اکسید کربن موجود در هوای محیط از مقدار معینی تجاوز کند ، مقدار اکسیژن موجود آن کاهش خواهد یافت. کاهش مقدار اکسیژن موجود در هوای محیط می تواند برای سلامت انسان خطر آفرین باشد.
  • ترکیبات بسیاری از محلول های تمیز کننده ، رنگ ها ، عطر ها ، چسب ها و محصولاتی مشابه با آن های به گونه ای است که از خود گازها و بخارات خطرناک و با بوی ناخوشایندی متصاعد می کنند.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نیازمند نیروی متخصص در زمینه ساخت و نصب کانال می باشیم . در صورت تمایل با شماره تلفن های 09122126676 | 02155509685 | 02155509877 تماس حاصل فرمایید.

09122126676

Call Now Buttonتماس با کانال سازی