بلاگ

هزینه کانال کشی

بحث کلی کانال کشی

سیستم کانال کشی در هر فعالیت نصب سیستم تهویه مطبوع به دلیل هزینه ی بالای آن نسبت به کل کار نیاز به توجه خص از طرف شخص محاسب و مهندس طراح آن دارد.مسایل اقتصادی اولیه یک سیستم کانال توسط مهندس طراح تعیین می شود که در قالب یک محدوده ی تعیین شده و اغلب سخت ساختاری از فضا ، کاهش صدا ، نفوذ رطوبت و تلفات حرارتی کار می کند، و سپس طرح نهایی را به صورت پیش نویس تهیه می کند.

میانگین کار به طور تقریبی 30% کل هزینه فعالیت را در مقابل میزان کانال کشی نصب و عایق شده نمایان می کند. آشپزخانه رستوران و آپارتمان ها ، سرویس بهداشتی ، اتاق های بویلر و … نیاز به کانال تخلیه دارند، که معمولا به 30% بالا اضافه می کنند.

به عنوان یک سیستم انتقال هوا ، کانال سازی می تواند تقریبا از هر ماده ای ساخته شود. استانداردهای مشخص که توسط انجمن مهندسین گرمایش ، تبرید و تهویه مطبوع آمریکا ، هیات ملی بیمه کنندگان آتش، انجمن ملی گرمایش هوای گرم و تهویه مطبوع و آیین نامه های محلی تعیین شده اند باید دنبال شوند. مواد برای ساخت کانال باید ضد آتش و عاری از بو باشند، در معرض تجربه و از هم پاشیدگی به علت نفوذ بخار به دلیل سرعت هوا نباشد و نسبت به رشد قارچ و کپک مقاوم باشند. در سال های اخیر تعدادی از مواد جدید با درجات گوناگون مشخصات عایق به بازار وارد شده اند.

تعدادی از مواد که برای ساخت کانال استفاده می شوند عبارتند از :

 • فایبر گلاس ، ورق های آلومینیومی
 • فایبر گلاس ، قطعات پیش ساخته متطیلی
 • فایبر گلاس ، قطعات دایره ای پیش ساخته
 • پلاستیک pvc
 • FRP(پلاستیک تقویت شده فایبرگلاس)
 • لوله های شیشه ای
 • لوله سیمانی
 • فولاد ضد زنگ
 • فلز آلیاژی از نیکل و کبالت
 • سرب
 • فولاد با پوشش سرب
 • آلومینیومی
 • فولاد گالوانیزه

به غیر از تعداد محدودی از فعالیت های مسکونی و کاربرد های خاص که با بخارات خورنده سروکار دارند، تقریبا 70% نصب کانال از فولاد گالوانیزه یا ورق های آلومینیومی ساخته شده اند . 30% کار از فایبر گلاس هستند. می تواند انتظار داشت که همان طور که قوانین آیین نامه ای کمتر محدود کننده می شوند، درصد استفاده از سیستم کانال با فایبر گلاس افزایش می یابد.

اگرچه هزینه های نیروی کار و مواد بین آلومینیومی و فولاد گالوانیزه چشمگیر است، دیگر هزینه های تقریبا به طور یکنواخت و یکسان خنثی می شوند. تقریبا سه برابر در واحد پوند از آلومینیوم می تواند در مقایسه با مقدار برابر گالوانیزه ساخته و نصب شود، اما این واقعیت با هزینه های بالا برای ورق های آلومینیوم از بین می رود. شخصی می تواند از روش مشابه ارزیابی برای دیگر مواد نیز استفاده کند و مزایایی را برای تفاوت های حمل و نقل به دلیل نزدیکی طرح ساخت در نظر بگیرد.

قیمت برای ورق های فولادی دادوستدی کانال در سال 1984 نشان دهنده ی هزینه های میانگین بر حسب دلار هستند:

فولاد نور داغ شده 30 دلار به ازای CRT مس 335 دلار به ازای CRT

آلومینیوم 128 دلار به ازای CRT فولاد زنگ نزن 145 دلار به ازای CRT

تخمین هزینه کانال کشی :

اگر چه فعالیت کانال کشی می تواند به شیوه واحد هزینه یا فوت مربع براورد شود، هزینه نصب به ازای هر پوند معمول ترین روش است. نرخ بازدهی نیروی کار با نوع سیستم کانال (فشار بالا یا پایین ، تجاری یا صنعتی و …) مواد مصرفی ساخت کانال ، وزن ورق ها، اندازه ی ورق ها و شرایط خاص کار و همچنین با نوع ساختار خاص کانال و تعداد اتصالات و کیفیت نیروی کار حاضر و سودمندی کلی کارکنان ، به طور گسترده ای متفاوت خواهد بود. قیمت های استفاده شده در این مبحث ، تنها در صورتی که مطرح شده باشند ، بر اساس 0.35 دلار به ازای هر پوند وزن هزینه مواد گالوانیزه و دستمزد مستقیم میانگین کارکنان و شامل مزایای شغلی 20.25 دلار به ازای هر ساعت به غیر از هزینه های بالا سری و سود است.

یک بررسی در سال 1985 از تعداد 25000 از افراد تاجر صنعتی ورق های فلزی، میانگین دستمزد کارگران روزمزد در بخش اتحادیه 15.97 دلار به همراه 4.28 دلار مزایا و در کارگاه اصلی 9.40 دلار با 2.23 دلار مزایا را نشان داد.در یک آمار و ارقام از لیست حقوق بگیران یک پیمانکار در کارگاهی در شهر میامی نشان داده شد که هزینه های کارگری مستقیم برای یک گروه از کارکنان شامل سه کارگر روزمزد 3 کارآموز به قرار زیر بود، 10% مقرری، 7.05 درصد تامین اجتماعی ،7.6 درصد حقوق و مزد ، 0.027 درصد پرداخت برای تعطیلات ، 0.01 درصد بیمه بیکاری و 9 درصد بیمه سلامت . به ازای هر کارگر 3.5 درصد به ازای هر ساعت کار ماشین حمل و نقل و 0.1 درصد برای لباس های یکسان اضافه می شود.

پارامتر های دیگر که هزینه را تحت تاثیر قرار می دهند عبارتند از موقعیت جغرافیایی ، زمان ارسال ، و وظایف شغلی.

ارزیاب حرفه ای مطمئنا از شرایط محلی کلی که این هزینه ها را متاثر می سازد آگاه است. شرایط خاص شغلی که هزینه ها را متاثر می سازند می توانند موارد زیر باشند:

 • اندازه و حجم کار ، فعالیت های بیشتر هزینه های واحد کمتری دارند
 • تعداد اتصالات ، تبدیلات ، زانویی ها، دمپرها و … هرچه این ارقام بزرگ تر باشند هزینه های واحد بزرگ تر است.
 • تعداد قطعات متفرقه کانال ، هرچه تعداد آن ها بیشتر باشد هزینه کار بیشتر است

مشخصاتی مانند ارتفاع سقف ، تعداد طبقات ، ساختار ویژه و دیگر شرایط که نیاز به نصب داربست و مهار دارند، که البته به طور مستقیم هزینه واحد به ازای هر پوند را تحت تاثیر قرار نمی دهند ، ولی هزینه نصب را مطمئنا افزایش می دهند. خط شاخص در صنعت ورق فلزی ، کانال کشی گالوانیزه فشار پایین بدون پوشش ، هزینه را برای حالت پایه تخمین زده و ضریب مناسب را به کار ببرید. برای مثال اگر قیمت فروش شامل نیروی کار ، مواد ، هزینه های بالاسری و سود جمعا 10000 دلار برای سیستم گالوانیزه فشار پایین باشد، قیمت فروش برای سیستم فشار بالا 10000 دلار ضرب در 1.38 یا 13.800 دلار خواهد بود.

کانال و شبکه کانال کشی

اندازه کانال های سیستم گرمایش با هوای گرم ممکن است برای تهویه مطبوع جوابگو نباشد.هوای خنک و سنگین که در سرمایش مطبوع به کار می رود ، معمولا به کانال هایی بزرگتر از کانالهای موجود نیاز دارد. اندازه دقیق را با محسابات لازم می توان تعیین کرد.

روش های تعیین اندازه کانال ، در سایر مقالات توضیح داده شده است.به خاطر داشته باشید که طراحی حساب شده سیستم کانال کشی شامل چهار مرحله اصلی زیر است:

 1. تعیین بار محتمل گرمایی ، سرمایی و یا تهویه ، برای ساختمان یا فضای مربوطه
 2. طراحی مناسب توزیع هوا مانند جای کانالها ، دریچه های هوا و غیره
 3. محاسبه دبی هوا ، طوری که از هر دریچه مقدار هوای لازم خارج شود
 4. انتخاب دستگاه تهویه مطبوعی که بتواند جوابگوی شرایط بارو دبی هوا باشد

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نیازمند نیروی متخصص در زمینه ساخت و نصب کانال می باشیم . در صورت تمایل با شماره تلفن های 09122126676 | 02155509685 | 02155509877 تماس حاصل فرمایید.

09122126676

Call Now Buttonتماس با کانال سازی