بلاگ

کانال سازی صنعتی

کانال سازی صنعتی

کانال سازی صنعتی

 کانال سازی صنعتی و کانال کولر به معنی ساخت مجرای عبور هوا می باشد و به طور معمول از ورق های گالوانیزه استفاده می گردد. اندازه ورق ها در کانال سازی صنعتی با GAGE مشخص می شود . این عدد برای کانال هوا 22 تا 26 می باشد.

هرچه این عدد بزرگتر باشد ضخامت ورق کمتر است. بر اساس نوع کاربرد جنس ورق در کانال سازی صنعتی متفاوت است که به شرح زیر می باشد.

 •  ورق فلزی گالوانیزه پوشیده شده با عایق برای کاهش انتقال حرارت.

 • ورق فلزی گالوانیزه از داخل عایق شده برای کاهش انتقال حرارت و کاهش صدا.

 • پشم شیشه Fiberglass ، Fiberboard برای کاهش انتقال حرارت و کاهش صدا.

 • فولاد ضدزنگ.

 • آهن سیاه.

 •  آلومینیوم.

 • Aluminium flex.

 • پلاستیک پوشیده شده با عایق و مفتول منعطف.

 • PVC

 • پلاستیکی.

 • رزین.

محاسبه کانال سازی صنعتی

در جدواول مهندسی برای کانال سازی صنعتی افت فشار کانال­های گالوانیزه آمده است. در صورتی که کانال از مصالحی غیر از گالوانیزه ساخته شده باشد، ابتدا باید مقدار افت فشار را بدست آورد و سپس در ضریب تصحیح که از جدول زیر بدست می­آید ضرب نماییم:

مصالح

ضریب تصحیح

کانال گالوانیزه

1

کانال فایبرگلاس

1.35

کانال عایق از داخل

1.08

کانال پلاستیک قابل انحناء کاملاً کشیده

1.85

کانال پلاستیک قابل انحناء، ده درصد فشرده شده

 3.65

به عنوان مثال در کانال سازی صنعتی اگر افت فشار در صد فوت طول کانال کشی فولادی گالوانیزه با اندازه و سرعت معین ۱ اینچ باشد، آنگاه افت فشار در کانال پلاستیکی قابل انحنا، با همان اندازه و طول و سرعت حدود ۱۸۵ اینچ است. و اگر طول همین کانال پلاستیکی بر اثر فشرده شدن کوتاه شود و از ۱۰۰ فوت به ۹۰ فوت کاهش یابد، افت فشار ۳۶۵ خواهد شد.

شکل و اندازه کانال در کانال سازی صنعتی

بر اساس معماری ساختمان شکل، اندازه و مسیر کانال در کانال سازی صنعتی مشخص می شود . مقطع کانال می تواند کانال گرد ، کانال چهارگوش ، کانال بیضی باشد. بیضی کشیده شده (flat oval) کانال گردی است که کشیده می­شود تا یک کانال مستطیل با نیم دایره در دو انتها بوجود آید. اندازه کانال­ها در کانل سازی صنعتی معمولاً به اینچ برآورد می­شود. بطور کلی در کانال سازی صنعتی ، کانال­های گرد از ۳ تا ۱۰ اینچ ساخته می­شوند. بالای ۱۰ اینچ در کانال­های گرد استاندارد با افزوده دو اینچ ساخته می­شود. کانال مستطیلی نیز معمولاً در اندازه­های زوج مثل ۱۲×۱۴، ۲۰×۲۴، ۳۰×۴۶ اینچ و غیره ساخته می­شوند و برای این کانال­ها اولین عدد اندازه ­ای است که دیده می­شود. برای مثال یک کانال مستطیلی که دارای ابعاد ۲۴ اینچ و ۱۸ اینچ می­باشد؛ اگر از بالا نگاه شود بصورت ۱۸×۲۴ نمایش داده می­شود. نمای مقطع همین کانال را به شکل ۲۴×۱۸ اینچ می­نویسند.

طبقه بندی کانال ها در کانال سازی صنعتی

کانال های رفت و برگشت معمولاً براساس سرعت و یا فشار هوای داخل­شان طبقه ­بندی می­شوند. این کانال­ها را از نظر سرعت می­توان به دو گروه تقسیم کرد:

۱- کانال­ هوا با سرعت کم: این نوع کانال ها برای مکان­های مسکونی و آسایشی استفاده می­شود، سرعت هوا در کانال رفت کمتر از 2000 و معمولاً بین 900 تا 1400 و در کانال برگشت حدود 1500 می­باشد.

۲- کانال­ هوا با سرعت زیاد: این نوع کانال ها برای مکان­هایی استفاده می­شود که تولید صدا مشکلی ایجاد نمی­کند. سرعت هوا در کانال رفت بیش از 2000 تا 3000 انتخاب می­شود. در کارخانه ­ها که تولید صدای جریان هوا در کانال مشکلی ایجاد نمی­کند، سرعت هوا را تا 5000 انتخاب می­کنند. در این حالت سرعت هوا در کانال برگشت حدود  1800 انتخاب می­شود. سرعت هوا در کانالی که دارای اگزوز فن باشد بسیار کمتر از مقادیر فوق بوده و حدود 700 در نظر گرفته می­شود.

کانال­های هوا براساس فشار هوای داخل آنها به سه گروه تقسیم می­شوند:

۱- کانال­های با فشار کم که فشار هوا در داخل آنها حدود ۲ اینچ ستون آب است.

۲- کانال­های با فشار متوسط که فشار هوا در داخل آنها حدود ۴ اینچ ستون آب است.

۳- کانال­های با فشار زیاد که فشار هوا در داخل آنها حدود ۹ اینچ ستون آب است.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نیازمند نیروی متخصص در زمینه ساخت و نصب کانال می باشیم . در صورت تمایل با شماره تلفن های 09122126676 | 02155509685 | 02155509877 تماس حاصل فرمایید.

09122126676

Call Now Buttonتماس با کانال سازی